Chviličku..

Minecraft a jeho neuhasínající sláva

Skvělý server pro pohodové hráče!

Minecraft a jeho neuhasínající sláva

Svět her je velký – a tím myslím opravdu velký. Když se řekne nejprodávanější hra světa, mnoho lidí si vybaví tituly jako Minecraft, GTA (V), nebo Cyberpunk. Co ale málokdo bere v potaz je to, že i tyto hry budovaly svůj obsah dlouhá léta. Současné hry mají ve stylu být vypuštěny co nejdříve, a až pak se uvidí, co bude dál – opravy chyb, dlc, a celkově to vypadá, že vývojářům jde spíše o peníze, než o kvalitu hry.

Minecraft začínal skromně, a jeho počátky sahají až do roku 2009. Tehdy se Markus Persson, téže zvaný „Notch“ rozhodl, že přijde s něčím jiným. V podstatě nastartoval éru survival a sandbox her, které známe dnes. Dal nám mocný nástroj k realizaci našich vizí, přičemž si můžeme užít spoustu zábavy a potkat nové přátele, byť jen online.

Java Edition Alpha v1.1.2 – Official Minecraft Wiki
Alfa verze hry, rok 2010.

Notchovi se s jeho kolegou „Jebem“ vedlo dobře a roku 2011 vydal první oficiální verzi hry Minecraft. Zpočátku měla dosti jiné názvy – jeden z nich byl „Cave Game“. Vydání Minecraftu byla senzace pro videoherní průmysl – a také pro YouTube, jelikož kolem hry bylo množství lidí, kteří se chtěli podílet na komunitní tvorbě. Povědomí o hře také rozšířil dnes již známý YouTuber „Pewdiepie“.

Holy Minecraft 1.5.2 seed with pigs by patch of forest - Minecraft seeds  wiki
Verze 1.5.2 a vesnice.

Verzí 1.5.2 však skončilo nadšení fanoušků. Byla to poslední verze, na které se podílel Notch s jeho týmem, než jej prodal Microsoftu. Komunita byla zklamaná, a mnozí kvůli vývoji hry odešli. „Už to nebyl Minecraft“. Proč by ale „otec opustil své dítě?“. Peníze jsou mocné, zdá se. Navzdory všemu Minecraft zůstal nejhranějším titulem, a svou slávu postupně budovat dále. Prvním velkým zásahem do hry byl tzv. „Combat Update“. V něm přibyl nový slot – druhá ruka, do které si můžete dát štíty. Současně byla přidána mechanika, která zmenožňovala spamování útoků. To komunitu rozdělilo na post-combat a pre-combat. Smutné je, že se snesla vlna kritiky – dle mého pro nic. Hra jednoduše implikuje na to, abychom u ní více přemýšleli, a při souboji používali různé taktiky a přizpůsobovali se – a například tím, že si s sebou vezmu vrhací lektvary jedu, zlatá jablka. Souboje jsou od té doby více důmyslné.

Současná situace kolem hry a komunity je lepší, než kdy jindy. Microsoft si může dovolit investovat miliony dolarů. Vypadá to tak, že za jeden rok se průměrně vystřídá jedna až dvě verze.
Nejenže Mojang naslouchá návrhům komunity, ale nechá je hlasovat o budoucím obsahu. Dává tak lidem možnost zapojit se do vývoje hry – a to je pro komunitu velice přínosné. Mohou tak diskutovat, navrhovat, a společně se těšit na budoucnost hry.

Nether Update releases next week! - Nuanet
To se však změnilo verzí 1.16, která do netheru přidala nové biomy, změnila Pigmany na Pigliny a přidala i nové moby, zvuky, a hudbu.

Zda se změnil Minecraft k dobrému? Nepochybně ano. I komunita posílila, a je zdravější.
Minecraftu jsem věrný již 8 let. Je to hra, která mne doprovázela mou cestou počítačovým světem, a mnoho mne naučila. Díky ní jsem poznal spoustu skvělých přátel, a naučil se programovat. Nebýt Minecraftu, nepíšu to.

Je Minecraft nejlepší hra historie? Svou jednoduchostí a krásnou krajinou.. Svou náhoditostí a rozmanitostí nás jednoduše uchvátí. Je to hra, která utvořila základy spousty skvělých her. Nemůžeme říct, že je nejlepší hra historie, jelikož to je subjektivní. Avšak.. je nejprodávanější hrou na světě – a čísla stále rostou. Jak to Minecraft dělá?
Dává nám svobodu. A svoboda volby je jedním z nejpřitažlivějších atributů her, a života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *